2 listopada 2018

Modernizacja Białej Fabryki i Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej

Modernizacja Białej Fabryki

We wtorek 30 października podpisano umowę opiewającą na 13 mln złotych, z wykonawcą nowego projektu “Wzbogacenia oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska, i oprócz remontu elewacji Białej Fabryki Geyera, obejmie również stworzenie magazynu studyjnego, oraz przebudowę domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Wspomniana inwestycja zakłada m.in. remont elewacji południowej, północnej, i zachodniej, oraz modernizację wnętrz najstarszego skrzydła zabytkowej fabryki. Dodatkowo zostanie odnowiona południowa elewacja w budynku C, sąsiadującego z Parkiem Reymonta. W dwóch pozostałych skrzydłach Białej Fabryki (w budynkach B i D) zaplanowano przebudowę pomieszczeń. Całe przedsięwzięcie obejmie również wyjątkowy Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. W planach jest wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie oraz przebudowa zabytkowych domków.

Efektem przeprowadzonej modernizacji będzie stworzenie nowej oferty wystawienniczej i edukacyjnej realizowanej w odnowionych przestrzeniach ekspozycyjnych oraz zupełnie nowych miejscach, które zostaną zaadaptowane specjalnie do tych celów, np. willa przy ul. Scaleniowej. W budynku B nowo powstały magazyn otwarty dla zwiedzających, znacznie zwiększy przestrzeń do przechowywania eksponatów z muzealnej kolekcji. Ponadto po ukończeniu prac w budynku A udostępniona zostanie nowa wystawa poświęcona rozwojowi technologii włókienniczej. W nieczynnej do tej pory willi letniskowej (znajdującej się w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej) powstanie jeszcze jedna stała ekspozycja. W budynku zostanie stworzona wystawa poświęcona dziejom willi z Rudy Pabianickiej, a także dawnym zwyczajom i formom wakacyjnego wypoczynku. W domkach w Skansenie pojawią się także nowe ekspozycje ukazujące wnętrza łódzkich mieszkań i zakładów rzemieślniczych z różnych okresów.

Zakończenie wszystkich inwestycji planowane jest na koniec 2019 roku.

Materiały – UMŁ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.