7 listopada 2018

Piknik Niepodległościowy na stulecie odzyskania niepodległości w Łodzi

Już za kilka dni, jak co roku w Manufakturze odbędzie się Piknik Niepodległościowy. Tegoroczna edycja, będzie wyjątkowa ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niedzielę 11 listopada, planowane jest wiele atrakcji dla całych rodzin. Już o godzinie 10.45 Piknik otworzy przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy „Pipes & Drums”, następnie po uroczystym otwarciu, na scenie wystąpi Krzysztof Kaczmarek z teatru „Zwierciadło”. Na scenie dodatkowo zaprezentuje się zespół Krynolina z pokazem mody historycznej, Chór Dziecięcy Miasta Łodzi, Chór Cantylena oraz artyści operowi. Zaplanowano również projekt artystyczny Rafała Tomczyka, oraz wykład dr Marty Sikowskiej-Kowalskiej poświęcony sufrażystkom.

Po godzinie 11, na Rynku w Manufakturze swoje stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki policyjne, wojskowe, oraz militarne grupy rekonstrukcyjne. Będzie możliwość obejrzenia z bliska broni oraz wojskowego wyposażenia. Co roku największe wrażenie na osobach uczestniczących w pikniku, robią pojazdy związane z naszą historią. W tym roku będzie możliwość obejrzenia między innymi pojazdu zwiadowczego TKS z czasów Kampanii Wrześniowej, czy transportera opancerzonego Bren Carrier z 1941 roku. Na rynku Manufaktury pojawią się też samochody używane przez polskie siły zbrojne podczas II Wojny Światowej, takie jak Chevrolet 158 z 1939 roku. Największą atrakcją która pojawi się na Pikniku Niepodległościowym będzie czołg T-72.

Wszystkie instytucje biorące udział w Pikniku Niepodległościowym przygotowują specjalnie pokazy dla przybyłej publiczności. Poczynając od musztry, przez pierwszą pomoc, szermierkę bagnetami, na walce z użyciem broni białej kończąc. Będzie można podziwiać jak wyglądały mundury policji państwowej w latach 1918 – 1936, oraz sprawdzić jak działał sprzęt polowy łączności wojskowej. Chętni będą mieli możliwość otrzymania legitymacji wojskowej z okresu międzywojennego, oraz specjalny nieśmiertelnik. Dodatkowo osoby odwiedzające tegoroczny piknik, będą mieli szansę przymierzyć hełm kevlarowy, kamizelkę kuloodporną i maskę przeciwgazową. Jak co roku, organizatorzy pamiętali również o najmłodszych uczestnikach, zaplanowano dla nich specjalne gry i zabawy o tematyce historycznej.

Podczas nadchodzącego pikniku z pewnością jedną z ciekawszych nowości będzie, mobilny escape room który stanie na rynku Manufaktury. Gra będzie polegała na tym, że aby się wydostać z wnętrza pokoju, trzeba będzie rozwiązać zagadkę historyczną dotyczącą wydarzeń 11 listopada 1918 roku.

Część oficjalną tegorocznych obchodów VIII Pikniku Niepodległościowego zaplanowano na godzinę 15, kiedy to na rynek wejdzie Łódzka Parada Niepodległości. Na czele Parady pojawią się harcerze łódzkiego związku harcerskiego, którzy wprowadzą na rynek Manufaktury ogromną flagę narodową długości aż 123 metrów. Dokładnie o godzinie 17, zapłonie ogromne ognisko „Skry Niepodległości”. Na zakończenie planowany jest pokaz sztucznych ogni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.